понеделник, 26 септември 2016 г.

МАЗНИНИ

   Мазнините са един от основните макронутриенти и са изключително необходими за правилното протичане на множество процеси в човешкия организъм. Основните функции, които те изпълняват са енергетична, резервна, регулаторна и защитна.
   Мазнините са част от групата на липидите, към които се отнасят още мастните киселини, фосфолипидите и стеролите. Всички те имат една обща характеристика- не се разтварят във вода.
    Те служат като основен източник на енергия за организма- 1гр. мазнини дава 9ккал енергия. Тази функция се обуславя от свойството им да се натрупват в клетките под формата на капки, осигурявайки енергиен запас.
   Мазнините са основен структурен елемент на клетъчните мембрани и играят ролята на разтворители и преносители на мастноразтворимите витамини: А, Д, Е и К. 
   От химична гледна точка този макронутриент представлява естер на глицерола с три висши мастни киселини, откъдето идва и другото им наименование- триглицериди.
   Различават се два вида мастни киселини- наситени и ненаситени. При наситените, всички въглеродни атоми са свързани с една връзка и максимален брой водородни атоми. Според дължината на веригата биват късо-, средно- и дълговерижни. Характерно за наситените мастни киселини е, че се усвояват трудно (особено дълговерижните) и обикновено се срещат в твърдо състояние. Храните, в които те се срещат най-често са тези от животински произход. Желателно е тяхната консумация да бъде в по-малки количества.
   Ненаситените мастни киселини съдържат една или повече двойни връзки и съответно по-малък брой водородни атоми. Това ги прави по-лесно усвоими и определя течното им агрегатно състояние. Спрямо броя двойни връзки в алифатната верига, ненаситените мастни киселини биват мононенаситени и полиненаситени, а според позицията на двойната връзка- омега-3,6 или 9 мастни киселини. Такива мазнини се срещат основно в растителни и рибени масла. Тяхната лесна усвоимост ги прави по-полезни от наситените мазнини. Препоръчителното съотношение за прием на ненаситените мастни киселини е омега-3:омега-6:омега-9 = 1:1:2.

 Здравословното съотношение между
наситени и ненаситени мастни киелини 
е съответно 3:7





  Често споменавани и натоварени с лоша слава са транс-мазнините. Те се получават при нагряване на растителни масла до висока температура в присъствие на катализатори и водород. Процесът се нарича хидрогениране, а оттам идва и наименованието хидрогенирани мазнини. Тези мазнини се насищат с водород и обмяната им в организма става почти невъзможна, в резултат, на което те се отлагат по стените на кръвоносните съдове и предизвикват стеснения и запушвания. 

  Към групата на липидите и по-конкретно на стеролите принадлежи и добре познатият холестерол. Той представлява органично съединение, което се намира във всички клетки и телесни течности на човешкия организъм. Биологичната му роля се изразява в участието му в изграждането на клетъчните мембрани,както и в образуването на надбъбречни и полови хормони, витамин Д, жлъчни киселини и др. По-голямата част от холестерола се синтезира в черния дроб, а част от него се набавя и чрез храната. Съществуват два вида холестерол- добър (HDL), който е с по-висока плътност и не се отлага по стените на кръвоносните съдове, и лош (LDL), който е с по-ниска плътност. Както се подразбира от самото име лошият холестерол е този, който причинява здравословни проблеми на голяма част от хората. Важно е да се знае обаче, че има и добър такъв и затова не трябва във всички случаи, когато чуваме за това вещество, асоциацията да е негативна. 
                                                    
   
   Храните, богати на LDL холестерол са месо, пълномаслени млечни продукти и яйчният жълтък. Хора, имащи проблеми с висок холестерол трябва да са много внимателни в консумацията си на тези продукти.

ИЗТОЧНИЦИ НА МАЗНИНИ


 ИЗТОЧНИЦИ НА  НАСИТЕНИ МАСТНИ КИСЕЛИНИ
  • високомаслени млечни продукти (масло, сметана, пълномаслени млека и сирена)
  • тлъсто месо
  • свинска мас
  • кокосово масло
  • палмово масло
  • тестени продукти
  • пържени продукти

                              ИЗТОЧНИЦИ НА  НЕНАСИТЕНИ МАСТНИ КИСЕЛИНИ


       ОМЕГА 3                       ОМЕГА 6                               ОМЕГА 9

- рибено масло                  - ленено масло                          - зехтин
- ленено масло                  - шам фъстък                            - сусамово олио
- ядки                                 - маслини                                   - авокадо
- сусам                               - слънчоглед                              - макадамия
- авокадо                                                                               - бадеми
- сьомга                                                                                  - фъстъци
- скумрия                                                                               - свинско месо        
- яйца                                                                                     - пилешко месо
   
                                           ИЗТОЧНИЦИ НА ТРАНС МАЗНИНИ

  • хидрогенирани масла
  • говеждо
  • свинско
  • агнешко
  • масло
  • мляко и млечни продукти
                                             ИЗТОЧНИЦИ НА ХОЛЕСТЕРОЛ

  • меса
  • пълномаслени млечни продукти
  • яйчен жълтък 
           Консумирайте правилните мазнини, в правилните количества и бъдете здрави!



    

Няма коментари:

Публикуване на коментар